Rozhodnutí NS
8 Tdo 1165/2018
![]() | ![]() ![]() |
Soud: | Nejvyšší soud |
Důvod dovolání: | § 265b odst.1 písm. g) tr.ř. |
Datum rozhodnutí: | 12/18/2018 |
Spisová značka: | 8 Tdo 1165/2018 |
ECLI: | ECLI:CZ:NS:2018:8.TDO.1165.2018.1 |
Typ rozhodnutí: | USNESENÍ |
Heslo: | Dobrovolné upuštění od pokusu |
Dotčené předpisy: | § 21 odst. 3 tr. zákoníku |
Kategorie rozhodnutí: | B |
8 Tdo 1165/2018-26
USNESENÍ
Nejvyšší soud rozhodl v neveřejném zasedání konaném dne 18. 12. 2018 o dovolání obviněného R. D. M., roz. M., nar. XY, trvale bytem XY, nyní ve výkonu trestu odnětí svobody ve Věznici Valdice, proti usnesení Vrchního soudu v Praze ze dne 27. 6. 2018, sp. zn. 8 To 49/2018, jako soudu odvolacího v trestní věci vedené u Krajského soudu v Plzni pod sp. zn. 3 T 12/2017, t a k t o :
Podle § 265i odst. 1 písm. e) tr. ř. se dovolání obviněného odmítá.
O d ů v o d n ě n í :
I. Rozhodnutí soudů nižších stupňů
1. Rozsudkem Krajského soudu v Plzni ze dne 9. 5. 2018, sp. zn. 3 T 12/2017, byl obviněný R. D. M. uznán vinným pokusem zvlášť závažného zločinu vraždy podle § 21 odst. 1 k § 140 odst. 1 tr. zákoníku, kterého se podle skutkových zjištění dopustil tím, že
v XY dne 21. 6. 2017 v době kolem 00.45 hod., v XY, po předchozí slovní rozepři s poškozenou M. K., nar. XY, před vchodovými dveřmi uvnitř bytového domu, ačkoliv věděl, že může poškozené způsobit smrt a s takovým následkem byl srozuměn, ji loveckým nožem o délce čepele 20 cm za užití síly velké intenzity bodl do břicha, a tímto jednáním jí způsobil bodnou ránu v oblasti přední stěny břicha ve střední čáře nad pupkem pronikající do dutiny břišní s bodným kanálem délky cca 90 mm a výhřezem části tlustého střeva, což si vyžádalo hospitalizaci poškozené ve Fakultní nemocnici v Plzni do 30. 6. 2017, včetně urgentního operačního zákroku, bez něhož by v důsledku vnitřního vykrvácení zemřela, a dále poškozená utrpěla středně těžkou posttraumatickou stresovou poruchu.
2. Za tento zločin byl obviněný odsouzen podle § 140 odst. 1 tr. zákoníku k trestu odnětí svobody ve výměře jedenácti roků, pro jehož výkon byl podle § 56 odst. 2 písm. b) tr. zákoníku zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou. Podle § 70 odst. 2 písm. a) tr. zákoníku mu byl uložen trest propadnutí loveckého nože a černého pouzdra. Rovněž bylo rozhodnuto o náhradě škody.
3. Vrchní soud v Praze jako soud odvolací usnesením ze dne 27. 6. 2018, sp. zn. 8 To 49/2018, odvolání obviněného podle § 256 tr. ř. zamítl.
II. Dovolání obviněného a vyjádření k němu
4. Proti tomuto rozsudku odvolacího soudu podal obviněný prostřednictvím obhájce z důvodu podle § 265b odst. 1 písm. g) tr. ř. dovolání, jímž brojil proti tomu, že byl uznán vinným pokusem zločinu vraždy podle § 140 odst. 1 tr. zákoníku, neboť již v řízení před odvolacím soudem se domáhal, aby bylo aplikováno ustanovení § 21 odst. 3 písm. b) tr. zákoníku, čemuž však odvolací soud nepřisvědčil, přestože obviněný v reakci na tento svůj čin přivolal telefonicky pomoc vytočením linky Policie České republiky a oznámením skutku, s policií i záchrannou službou spolupracoval, navigoval je do bytu, kam poškozenou poté, co ji bodnul, odnesl. Nebýt této přivolané pomoci, mohla poškozená zemřít. Zdůraznil, že nic nebránilo, aby čin dokonal, protože na chodbě domu nikdo nebyl, nikdo nic neviděl ani neslyšel, a proto se mohl z místa činu vzdálit, uniknout mimo území České republiky, apod., což však neučinil.
5. Z uvedených důvodů podle obviněného na čin, jenž mu je kladen za vinu, dopadá ustanovení § 21 odst. 3 písm. a), b) tr. zákoníku, neboť jednak odstranil nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem z podniknutého trestného činu, a jednak učinil o pokusu trestného činu oznámení policejnímu orgánu v době, kdy nebezpečí mohlo být ještě odstraněno. Při skutkových závěrech, že jednal úmyslně a chtěl poškozenou zavraždit, by šlo proto o dobrovolné upuštění od dokonání trestného činu na základě dobrovolného oznámení o učiněném pokusu, a tudíž neměl být pokusem vraždy uznán vinným.
6. V návaznosti na tyto požadavky se obviněný neztotožnil s názorem odvolacího soudu, že nemůže jít o zánik trestní odpovědnosti podle § 21 odst. 3 tr. zákoníku, neboť se jednalo o dokonaný pokus, a bylo jen otázkou času, kdy poškozená zemře. Podle obviněného však tento soud pominul, že k přetržení příčinné souvislosti mezi jednáním obviněného a následkem v podobě smrti poškozené došlo právě dobrovolným telefonátem obviněného na linku č. 158, a že dále nepokračoval v jednání, kterým by mohl poškozené způsobit nezvratné následky, a to i při veškeré odborné pomoci. Beztrestnost přitom není jediným možným důsledkem aplikace předmětného ustanovení, když přichází v úvahu vyvození trestní odpovědnosti za jiný, již dokonaný trestný čin, což odvolací soud, který jde nad rámec citovaného zákonného ustanovení a záměru zákonodárce, nerespektoval.
7. Proti výroku o trestu obviněný namítal jeho nepřiměřenost, neboť i přesto, že je recidivistou, pokus zločinu vraždy zcela vybočuje z jeho trestní minulosti a bude pro něj mít vzhledem k jeho věku fatální následky. V závěru dovolání z těchto důvodů navrhl, aby Nejvyšší soud napadená rozhodnutí soudu prvního stupně i soudu odvolacího ve všech výrocích, vyjma výroku o náhradě škody, a poté aby věc vrátil soudu prvního stupně k dalšímu projednání.
8. K podanému dovolání se podle § 265h odst. 2 tr. ř. vyjádřil státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, který s odkazem na judikaturu Nejvyššího soudu (např. na rozhodnutí publikované pod č. 16/1979 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek) k požadavku obviněného na aplikaci § 21 odst. 3 tr. zákoníku zdůraznil nutnost rozlišovat mezi pokusem ukončeným a pokusem neukončeným. V přezkoumávané věci však šlo o pokus ukončený, u něhož pachatel učiní vše, co pokládá za nezbytné k dokonání trestného činu, avšak k jeho dokonání přesto nedojde. V takovém případě pachatel zpravidla nemá možnost splnit podmínky zániku trestnosti uvedené v § 21 odst. 3 písm. a), resp. b) tr. zákoníku, resp. možnost splnit tyto podmínky u ukončeného pokusu má pachatel jen v těch zcela výjimečných případech, kdy mezi jeho jednáním a způsobením zamýšleného následku podle povahy použitého prostředku a podle záměru pachatele zbývá ještě určitá doba, ve které je možno následku zabránit. V tomto směru však nestačí pouhé zdržení se dalšího jednání jako u neukončeného pokusu, nýbrž je třeba dobrovolného a zejména aktivního zásahu pachatele k odvrácení nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem z podniknutého pokusu, popř. je třeba dobrovolně učinit o pokusu oznámení v době, kdy takové nebezpečí mohlo být ještě odstraněno příslušným orgánem (viz rozhodnutí č. 7/2007 a č. 27/1987 Sb. rozh. tr.).
9. V posuzované trestní věci obviněný vykonal vše, co pokládal za nezbytné k dokonání zvlášť závažného zločinu vraždy, přičemž smrt poškozené vykrvácením byla jen otázkou krátkého času. S ohledem na okolnosti, za nichž obviněný jednal, podmínky § 21 odst. 3 písm. a), b) tr. zákoníku splněny nebyly. Nelze odhlédnout od toho, že již v okamžiku, kdy obviněný poškozenou bodnul nožem o délce čepele 20 cm do břicha, jí způsobil zranění bezprostředně směřující k fatálnímu následku, tedy smrti vykrvácením. V době mezi telefonickým oznámením protiprávního jednání a příjezdem policie a rychlé záchranné služby obviněný ponechal naříkající poškozenou samotnou v bytě, bez jakékoli další pomoci, přičemž se nezajímal ani o její momentální zdravotní stav a jeho případné změny, ani o její základní životní funkce. Ačkoli krátce po útoku přivolal policejní hlídku, nic dalšího neudělal, zůstal před bytem a pouze vyčkával příjezdu policie a záchranné služby. Bylo tudíž zcela věcí náhody, zda v mezidobí poškozená zemře, či zůstane naživu, což svědčí o lhostejnosti obviněného. Pouhé přivolání policie (potažmo jejím prostřednictvím záchranné služby) se státnímu zástupci nejeví jako vážně míněné úsilí o záchranu života poškozené.
10. V případě tak závažného jednání a zranění, jaké dovolatel způsobil, u něhož hrozilo vykrvácení poškozené, nestačilo pro naplnění podmínek vyjádřených v ustanovení § 21 odst. 3 písm. a), b) tr. zákoníku pouhé přivolání policie, ale byla nezbytná intenzivnější aktivita ze strany pachatele. Přivolání policie mohlo být hodnoceno nanejvýš jako okolnost polehčující, jak na to upozornil také Vrchní soud v Praze. Neobstojí v tomto směru ani tvrzení obviněného, že před bytem zůstal, neboť se mu zabouchly dveře, protože skutková zjištění nenasvědčují tomu, že se ke zraněné poškozené pokoušel dostat. Policii se přitom do bytu k naříkající poškozené podařilo vstoupit v podstatě bez problémů.
11. Z těchto důvodů státní zástupce námitky obviněného považoval za nedůvodné a navrhl, aby Nejvyšší soud dovolání jako zjevně neopodstatněné odmítl podle § 265i odst. 1 písm. e) tr. ř. za podmínek § 265r odst. 1 písm. a) tr. ř. v neveřejném zasedání.
12. Vyjádření státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství bylo zasláno obhájci obviněného k případné replice, kterou však Nejvyšší soud do neveřejného zasedání neobdržel.
III. Přípustnost a formální podmínky dovolání
13. Nejvyšší soud jako soud dovolací nejprve shledal, že dovolání je přípustné podle § 265a odst. 1, odst. 2 písm. h) tr. ř., podal je obviněný jako osoba oprávněná podle § 265d odst. 1 písm. b), odst. 2 tr. ř., ve lhůtě a na místě zákonem stanoveném v § 265e odst. 1, 2 tr. ř.
14. Protože Nejvyšší soud z obsahu dovolání zjistil, že splňuje i další formální požadavky vymezené v § 265f odst. 1 tr. ř., zkoumal, zda bylo podaného v souladu s důvodem podle § 265b odst. 1 písm. g) tr. ř., o který lze dovolání opřít, jestliže rozhodnutí spočívá na nesprávném právním posouzení skutku nebo jiném nesprávném hmotněprávním posouzení, tedy proto, že skutek, jak byl soudem zjištěn, byl nesprávně právně kvalifikován jako trestný čin, ačkoli o trestný čin nejde nebo jde o jiný trestný čin, než kterým byl obviněný uznán vinným.
15. Uvedený dovolací důvod slouží zásadně k nápravě právních vad, a to jak v nesprávnosti použité právní kvalifikace, tak i k nápravě jiného nesprávného hmotněprávního posouzení, jímž se rozumí zhodnocení otázky, která nespočívá přímo v právní kvalifikaci skutku, ale v právním posouzení jiné skutkové okolnosti mající význam z hlediska hmotného práva. Správnost právních otázek ve smyslu uvedeného dovolacího důvodu Nejvyšší soud posuzuje na podkladě skutkového stavu zjištěného soudy prvního, příp. druhého stupně, přičemž jimi učiněná skutková zjištění zásadně nemůže změnit, a to jak na základě případného doplnění dokazování, tak ani v závislosti na jiném hodnocení v předcházejícím řízení provedených důkazů [srov. přiměřeně usnesení Ústavního soudu např. ve věcech ze dne 9. 4. 2003, sp. zn. I. ÚS 412/02, ze dne 24. 4. 2003, sp. zn. III. ÚS 732/02, ze dne 9. 12. 2003, sp. zn. II. ÚS 760/02, ze dne 30. 10. 2003, sp. zn. III. ÚS 282/03 (U 23/31 SbNU 343), dne 15. 4. 2004, sp. zn. IV. ÚS 449/03 (U 22/33 SbNU 445), aj.].
IV. K dovolacím námitkám
16. Nejvyšší soud z obsahu podaného dovolání zjistil, že obviněný prostřednictvím důvodu podle § 265b odst. 1 písm. g) tr. ř. vytýkal, že soudy jeho čin nesprávně právně posoudily, pokud jej shledaly vinným pokusem zločinu vraždy podle § 21 odst. 1 k § 140 odst. 1 tr. zákoníku a neakceptovaly jeho požadavek na zánik trestní odpovědnosti za tento čin podle § 21 odst. 3 tr. zákoníku, když o svém činu učinil oznámení policejnímu orgánu na telefonní linku č. 158. Zajistil tím poškozené včasnou pomoc, díky níž došlo k odvrácení škodlivého následku v podobě její smrti vykrvácením, která by jinak nepochybně nastala, a tudíž neměl být uznán vinným za pokus vraždy.
17. Takto uplatněné námitky korespondují s důvodem podle § 265b odst. 1 písm. g) tr. ř. Protože jde o námitku hmotněprávní povahy, jak uplatněný dovolací důvod předpokládá, Nejvyšší soud zkoumal, zda je s ohledem na zjištěné skutečnosti důvodná.
18. Obviněný se v průběhu řízení před soudem prvního stupně hájil tím, že nejednal v úmyslu poškozené přivodit smrt, ale poškozená na jeho nůž sama napadla. Teprve v řízení před soudem druhého stupně v podaném odvolání uvedl argumenty obdobné těm, jež užil v dovolání. S uvedenou obhajobou obviněného se soudy nižších stupňů vypořádaly [srov. usnesení Nejvyššího soudu ze dne 29. 5. 2002, sp. zn. 5 Tdo 86/2002 (publikované pod č. TR NS 17/2002-T 408 v Souboru trestních rozhodnutí Nejvyššího soudu)].
19. Z obsahu rozsudku soudu prvního stupně Nejvyšší soud zjistil, že poté, co tento soud provedl dokazování zaměřené na objasnění všech rozhodných skutečností, mimo jiné i na to, za jakých okolností k činu obviněného došlo, čímž reagoval na obhajobu obviněného, že poškozená na nůž sama upadla, dospěl k závěru, že obviněný poškozenou úmyslně napadl srozuměn s tím, že bodnutím nožem o délce čepele 20 cm do břicha ji může usmrtit. Zjistil, že útočil razantně velkou silou v době, kdy proti sobě s poškozenou stáli v čelním postavení. Tímto bodnutím došlo u poškozené k vážnému poranění s poškozením jater, které ji bezprostředně ohrožovalo na životě, neboť zranění vedlo k masivnímu krvácení, v jehož důsledku by poškozená bez chirurgického zákroku zemřela na vykrvácení. Soud vyložil, že uvedené okolnosti vyloučily možnost posoudit čin obviněného jako zločin ublížení na zdraví podle § 145 odst. 1, 3 tr. zákoníku, ale shledal v něm po všech stránkách naplněné znaky pokusu vraždy podle § 21 odst. 1 k § 140 odst. 1 tr. zákoníku (viz stranu 12 a 13 rozsudku soudu prvního stupně).
20. Odvolací soud v přezkoumávaném rozhodnutí označil právní kvalifikaci za správnou a požadavek obviněného na zánik trestní odpovědnosti podle § 21 odst. 3 tr. zákoníku vyloučil jako „naprosto nepřijatelný“ s ohledem na to, že čin byl spáchán ve stadiu tzv. dokonaného pokusu, neboť obviněný ke způsobení smrtelného následku provedl vše potřebné a žádné další kroky už nebyly nutné. Bylo jen otázkou času, kdy poškozená po ráně do jater zemře. Pokud obviněný informoval o svém činu policejní orgán, neodstranil následky rány nožem do střev a jater, ani nepřispěl k tomu, že by tyto následky odstranila policie hned poté, co jí zranění oznámil. Oznámení na policii bylo v tomto případě možné pokládat za polehčující okolnost. Právě díky tomuto svému postoji byl obviněný uznán vinným pouze pokusem zločinu vraždy, a nikoli dokonanou vraždou (viz strana 2 usnesení odvolacího soudu).
21. Nejvyšší soud z podnětu dovolání obviněného, jehož obsahem byly výhrady proti závěru odvolacího soudu o nepřijatelnosti zániku trestní odpovědnosti podle § 21 odst. 3 tr. zákoníku, protože obviněný po spáchání činu přivolal policii, zkoumal správnost tohoto právního názoru.
22. Obviněný byl uznán vinným pokusem zločinu vraždy podle § 21 odst. 1 k § 140 odst. 1 tr. zákoníku, kterého se dopustí ten, kdo bezprostředně směřuje k úmyslnému usmrcení jiného, v úmyslu tento trestný čin spáchat, avšak k dokonání nedošlo.
23. Po subjektivní stránce jde o úmyslný trestný čin, přičemž úmysl pachatele musí směřovat k usmrcení člověka, přičemž úmyslné zavinění pachatele musí zahrnovat též smrtelný následek. Pokus, na rozdíl od dokonaného trestného činu, je charakterizován především nedostatkem následku, který je obligatorním znakem skutkové podstaty trestného činu, resp. účinku, pokud ho daná skutková podstata vyžaduje. Pokus vyvolává pouze nebezpečí, že k poruše nebo ohrožení zájmu chráněného trestním zákonem dojde. Například pokus trestného činu vraždy podle § 21 odst. 1, § 140 tr. zákoníku není spojen s usmrcením oběti, ale jen s nebezpečím jejího usmrcení.
26. V posuzované věci se s ohledem na okolnosti, za nichž k činu došlo, jednalo o ukončený pokus, jak správně ve svém velmi stručném vyjádření uvedl odvolací soud, jehož závěr však postrádal jakékoliv potřebné odůvodnění či vysvětlení důvodů, o něž tento závěr opíral. Proto je třeba dodat, že o ukončený pokus se jednalo zejména proto, že když obviněný poškozenou bodl velkou intenzitou nožem s délkou čepele 20 cm do břicha, zasáhl touto zbraní oblast, kde jsou uloženy životně důležité orgány, a způsobil jí takové zranění, jež by si bez urychleného zásahu lékařské pomoci vyžádalo smrt poškozené. Následky svého jednání obviněný viděl okamžitě, neboť poškozená krvácela. Z hlediska záměru obviněného poškozené způsobit smrt, byť v nepřímém úmyslu podle § 15 odst. 1 písm. b) tr. zákoníku, již učinil vše potřebné pro to, aby poškozená zemřela. Bodnul ji do břicha nožem s dlouhou čepelí a ránu jí zasadil s velkou rasancí, takže zasáhla vnitřní orgány, zejména játra, což se okamžitě projevilo tím, že silně krvácela, a bylo jen otázkou času, kdy smrt nastane. Podle povahy použitého prostředku a podle záměru obviněného tedy již nezbývala žádná doba, ani okolnost, jak již způsobenému následku zabránit, neboť pro to, aby smrt nastala, obviněný vykonal vše, co za daných okolností ke smrti mohlo a mělo vést. S ohledem na všechny tyto souvislosti odvolací soud správně učinil závěr, že se jedná o ukončený pokus.
28. Z tohoto chování obviněného je zřejmé, že nesplňuje hlediska stanovená § 21 odst. 3 tr. zákoníku, protože zásadně k odstranění vzniklého následku, který již fakticky nastal, neboť život poškozené byl zcela bezprostředně ohrožen, sám neučinil nic, čím by blížící se smrt oddálil. Tím, že zavolal na linku č. 158, nepřivolal lékařskou pomoc pro poškozenou, neboť tu přivolala až policie. Obviněný, přestože poškozená značně krvácela, ji sám neošetřil ani jinak se nesnažil krvácení zastavit, vlastně se o její zdravotní stav vůbec nezajímal, neboť ji opustil, když z bytu, kam ji odvlekl, sám odešel. Nesnažil se ani v obydleném domě přivolat pomoc někoho jiného (srov. přiměřeně rozhodnutí uveřejněné v Bulletinu Nejvyššího soudu pod č. 3/1985-32). Navíc je třeba zdůraznit, že podle úředních záznamů ze dne 21. 6. 2017, sp. zn. KRPP-96367-5/TČ-2017-030070 a KRPP-96367-11/TČ-2017-030070 (viz č. l. 2 až 5), které nalézací soud provedl postupem podle § 213 odst. 1 tr. ř. (viz č. l. 495), obviněný po příjezdu policejní hlídky na místo činu bez jakýchkoli dotazů této sdělil, „že doufá, že poškozená chcípne“, že si to zaslouží a že mu je jedno, co s ním bude, protože ji „chtěl zapíchnout“. Uvědomil si svůj čin, zavolal na linku č. 158 a chtěl ženě i sám pomoci, ale ta ho vyhnala za dveře, které za ním zabouchla. Proto si sednul na schody a vyčkal příjezdu hlídky, které se přiznal a vzdal (viz č. l. 2).
32. Podmínky stanovené § 21 odst. 3 tr. zákoníku uvedené v návětě (trestní odpovědnost za pokus trestného činu zaniká, jestliže pachatel dobrovolně upustil od dalšího jednání směřujícího k dokonání trestného činu) a ty, které jsou uvedeny pod písmem a) nebo b) (u kterých stačí naplnění jedné z nich, neboť u nich jde o alternativní vymezení), musí být splněny současně. V případě pokusu vraždy, kdy je osoba, vůči níž pachatel útočil, po jeho vražedném útoku, který zamýšlel a vykonal, vážně zraněna, se jedná o tzv. ukončený pokus (viz shora bod 26., 27.), a proto již nemůže být nebezpečí vzniklé zájmu chráněnému trestním zákonem odstraněno, neboť takové nebezpečí již nastalo, protože pachatel učinil vše, co pro usmrcení jiného považoval za nezbytné. Lze připomenout, že podle judikatury v situaci, kdy pachatel bodne nožem do míst, kde jsou uloženy životně důležité orgány, avšak k jejich zasažení nedojde pro překážku nezávislou na vůli pachatele, např. proto, že nůž narazí na kost, či pachatel těsně mine důležitý orgán, je třeba považovat pouze za bezúspěšný pokus trestného činu vraždy. Jestliže pachatel v takovém případě upustí od opakování jednání směřujícího k usmrcení jiného, nezaniká tím trestnost již ukončeného pokusu, přičemž následné přivolání pomoci je možno hodnotit pouze jako polehčující okolnost podle § 41 písm. j) tr. zákoníku [srov. rozhodnutí Nejvyššího soudu ČSSR ze dne 18. 12. 1978 sp. zn. 1 Tzf 4/78 (uveřejněné pod č. 16/1979 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek)]. V posuzované věci však došlo bodnutím poškozené k zásahu dutiny břišní a probodnutí jater, čímž byl pro život důležitý orgán fatálně zasažen. S ohledem na vyjádřené závěry skutečnost, že obviněný po činu spočívajícím ve skutku popsaném ve skutkové větě rozsudku nalézacího soudu zavolal na linku č. 158 a učinil o činu oznámení policejnímu orgánu, nezpůsobuje zánik trestnosti pokusu trestného činu vraždy, neboť na takovou situaci nelze aplikovat ustanovení § 21 odst. 3 tr. zákoníku [srov. přiměřeně usnesení Nejvyššího soudu ze dne 27. 1. 2011, sp. zn. 4 Tdo 1517/2010, či rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 5. 11. 1986, sp. zn. 5 Tz 33/86 (uveřejněné pod č. 27/1987 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek)].
33. Nebylo z uvedených důvodů ani možné použití § 21 odst. 5 tr. zákoníku, podle něhož ustanovením § 21 odst. 3, 4 tr. zákoníku není dotčena trestní odpovědnost pachatele za jiný dokonaný trestný čin, který již jednáním uvedeným v odstavci 1 obviněný spáchal. V této souvislosti lze jen odkázat na bod 51. rozsudku soudu prvního stupně, kde vysvětlil, z jakých důvodů nejde o zločin ublížení na zdraví podle § 145 odst. 1, 3 tr. zákoníku. Na úvahy zde uvedené Nejvyšší soud z důvodu stručnosti pro úplnost jen odkazuje.
V. Závěr Nejvyššího soudu
35. Nejvyšší soud na základě všech uvedených skutečností shledal, že soudy učinily rozhodnutí o vině obviněného i o trestu v souladu se zákonem stanovenými zásadami i podmínkami vymezenými v judikatuře soudů, a proto nemohl námitkám obviněného přisvědčit. Tyto závěry mohl učinit jen na základě obsahu spisu a napadených rozhodnutí, z nichž je zřejmé, že se soudy se všemi významnými skutečnostmi v potřebné míře vypořádaly, a proto dovolání obviněného odmítl jako zjevně neopodstatněné [§ 265i odst. 1 písm. e) tr. ř.].
P o u č e n í : Proti rozhodnutí o dovolání není s výjimkou obnovy řízení opravný prostředek přípustný (§ 265n tr. ř.).
V Brně dne 18. 12. 2018
JUDr. Milada Šámalová
předsedkyně senátu