Biskupové stáhnou žaloby na kraje

Katolická církev ustoupila tlaku soc. dem. hejtmanů a rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Včera na jednání na Velehradě biskupové rozhodli, že stáhnou určovací žaloby, kterými se chtěli soudní cestou dostat k historicky církevnímu majetku, který je ale v držení krajů a není předmětem církevních restitucí. Žaloby na obce, kterých je několik stovek, ale stahovat nechtějí.

„Biskupové českých a moravských římskokatolických diecézí se rozhodli v rámci snahy o kooperaci a zlepšení vztahů se státem a kraji vzdát se určovacích žalob,“ sdělili po jednání biskupové. Dodali, že k „tomuto vstřícnému kroku“ též vyzývají řády a kongregace. Celkově podaly diecéze, řády a kongregace na kraje přes stovku určovacích žalob.

Hejtmani tyto žaloby dlouhodobě odmítají s tím, že zákon o církevním vyrovnání nepočítá s tím, že by měly církvím vracet jejich původní majetek i kraje a obce, protože za tento majetek dostává církev miliardovou náhradu. Argumentaci krajů podpořil nedávno NS, když odmítl žalobu kapucínů na Královehradecký kraj ve věci kláštera v Opočně.

Soud totiž konstatoval, že církevní blokační paragraf, není na místě, protože parlament bývalý církevní majetek pouze v rámci státu převedl na kraje a obce. Jaký majetek bude církvím nakonec vrácen, bylo podle soudu poté čistě na rozhodnutí zákonodárců.

Biskupové svůj nynější obrat zdůvodňují právě přelomovým rozsudkem NS. Podle nich do doby, než vznikl tento rozsudek, nebyl podán závazný výklad vztahu restitučního zákona a zákona o majetku krajů. „Proto některé církevní subjekty využily svého práva a požádaly o přezkum této otázky soudy,“ hájí svůj dřívější postup biskupové. Zároveň ve své včerejší zprávě naznačují, že nelze očekávat, že stáhnou i stovky žalob na obce, protože podle nich obce získaly církevní majetek za jiných okolností než kraje.

Hašek: Žaloby byly morálně neudržitelné
Krok biskupské konference přivítal šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který proti církevním žalobám dlouhodobě bojuje a nechal vypracovat i právní analýzu, podle které církve podáváním žalob porušily smlouvu se státem.

„Povede to ke zklidnění situace. Po nálezu NS by další žaloby nebo pokračování ve sporech s kraji bylo stejně právně i morálně neudržitelné,“ řekl včera Právu Hašek.

Právník Petr Šťovíček, který Asociaci krajů v restitučních sporech hájí, soudí, že vyhráno bude, až církev žaloby skutečně stáhne. „Velká část žalob je podána řády, uvidíme, jestli budou postupovat stejně jako diecéze,“ řekl Právu. Řády a kongregace jsou sice součástí katolické církve, ale jsou to samostatné právnické osoby, které doporučení biskupů nemusí vůbec vyslyšet.

Jak informovalo minulý týden Právo, Hašek si nechal vypracovat právní analýzu, kterou doručil nejvyšším ústavním činitelům včetně prezidenta Miloše Zemana.

„Asociace krajů ČR má za to, že církevní oprávněné osoby, zejména církev římskokatolická, uzavřenou smlouvu o vypořádání trvale maří a porušují, když se domáhají stále dalších a dalších nároků zejména vůči nestátním subjektům, mj. také obcím a krajům,“ napsal v dokumentu Hašek. Rozhodnutí NS přivítal paradoxně před časem i kardinál Dominik Duka. Podle něj většina žalob, které církevní subjekty podaly na kraje, neměla právní opodstatnění ani je neposvětilo vedení katolické církve.

„Nejvyšší soud splnil svoji úlohu jako instituce, která má hájit právo a zákony v této zemi, protože velká část těchto žalob byla proti duchu zákona, proti liteře zákona,“ řekl tehdy Duka v rozhovoru pro ČRo.

Zdroj:
Právo

8. 7. 2016