Korupci v justici majetková přiznání nezabrání, řekli zástupci soudů ve sněmovně

Po zvyšování „lustrace“ zástupců justice je společenská poptávka. Vyplývá to z jednání ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny (ÚPV) ze čtvrtka 17. března. Povinnost pro soudce a státní zástupce podávat majetková přiznání v rámci zákona o střetu zájmů navrhla poslankyně Marie Benešová (ČSSD). Informace o majetku soudců by podle ní měl uchovávat Nejvyšší soud, u státních zástupců by to mělo být Ministerstvo spravedlnosti.
Jednání ústavně právního výboru se zúčastnil i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová nebo předseda Unie státních zástupců Zdeněk Matula a náměstek Nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík. Návrh zákona o střetu zájmů podle poslankyně Marie Benešové opomíjí základní skupinu osob a to jsou soudci a státní zástupci. Je potřeba zvýšit transparentnost české justice. „Zprávy BIS z této oblasti nehovoří optimisticky, stoupá i kriminalita. Včerejší případ soudce z Chomutova je toho příkladem,“ vysvětlila Benešová důvod svého pozměňovacího návrhu.

S tím nesouhlasil předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. „Překvapuje mě, že se argumentuje, že se mezi soudci a státními zástupci objevují lidé, kteří jsou stíháni za úplatky. Podle mě je to spíše důkaz o tom, že se s takovými věcmi justice vypořádává,“ řekl Pavel Šámal s tím, že si nemyslí, že důvěra je o tom, aby se na soudce kladly další povinnosti a aby se více odhalovali. „Já si myslím, že to povede spíše k opaku,“ dodal Šámal.

Celý článek naleznete na:
http://www.ceska-justice.cz/2016/03/korupci-v-justici-majetkova-priznani-nezabrani-rekli-zastupci-soudu-ve-snemovne/