Případy odpíračů vojenské služby

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------

Nejvyšší soud řešil tento týden 5 případů odpíračů vojenské služby. V jednom z nich se za totality angažoval i komunistický prokurátor Karel Vaš. Poškozený Juraj Stieranko se osvobozujícího rozsudku nedožil, zemřel před 11 lety. U soudu ho zastupoval Lubomír Müller, podle kterého jde o případ výjimečný právě kvůli zapojení prokurátora zvaného Rudý kat.

Lubomír MÜLLER, právní zástupce
--------------------
Ten případ byl specifický v tom, že Juraj Stieranka byl v roce 1950 odsouzen na 2,5 roku vězení za to, že odepřel jako svědek Jehovův vykonávat vojenskou službu. Ta záležitost se dostala potom k jakési revizi doktoru Karlu Vašovi a ten vytkl tomu rozsudku, že je nevýrazný, že má nevýraznou stylizaci, která může zavdávat dojem, že v Československu není náboženská svoboda.

redaktor
--------------------
Vy se případy odpíračů vojenské služby z náboženských důvodů zabýváte dlouhodobě. Proč jsou ty případy řešeny jednotlivě?

Lubomír MÜLLER, právní zástupce
--------------------
Protože to tak vyžaduje česká legislativa. V jiných zemích, jako Německo nebo Rakousko, byly přijaty speciální zákony, které umožňují, aby tyto věci byly řešeny "hromadně". Ale v České republice takový zákon zatím není, a proto se každý případ musí projednávat individuálně.

redaktor
--------------------
Kolik těch případů odpíračů vy jste od těch 90. let řešil?

Lubomír MÜLLER, právní zástupce
--------------------
U Nejvyššího soudu to bylo asi 20 případů v 90. letech a asi 250 případů od roku 2000 do dneška. Tento týden přišlo 5 dalších stížností pro porušení zákona, které podal pan ministr.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka
--------------------

Nejvyšší soud rozhodoval v případech odpíračů vojenské služby z náboženských důvodů ve zhruba 250 případech. Žaloby lidí, kteří chtějí satisfakci za tresty z doby komunismu, oproti předchozím letům výrazně přibylo.

Petr TOMÍČEK, mluvčí Nejvyššího soudu
--------------------
Tahle řízení rozhodovaly senáty Nejvyššího soudu už v 90. letech. Já mám ale podrobnější statistiku až od roku 2000 a ta hovoří o tom, že od roku 2000 do roku 2016 těchto řízení rozhodovaly naše senáty zhruba 250. Je to plus mínus možná 5 nějakých řízení. Největší nápad těch věcí byl do roku 2009, to se projednávalo i 20 až 30 věcí ročně. Poté to trošičku upadlo, to znamená do 5, do 10 věcí ročně. Nicméně teď v roce 2016 se zdá, že takových řízení zase bude více než 10. Ty podněty přichází od jednotlivých ministrů spravedlnosti.Rozhovor naleznete zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11129264015-tyden-v-justici


10. 10. 2016