Těším se, že budu soudit, ne úřadovat, řekl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a kývl na nabídku být ústavním soudcem

Dva týdny se předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal rozmýšlel, zda kývne na nabídku prezidenta Miloše Zeman stát se ústavním soudcem. Ústavní soud je od konce ledna v oslabení, po odchodu ústavního soudce Jana Musila rozhoduje jen ve čtrnácti lidech. Prezident Zeman sice navrhl na uvolněné místo Aleše Gerlocha, ale toho Senát, který musí nominaci schválit, v březnu odmítl. A to dokonce velkým rozdílem, když mu dalo hlas jen 19 z 81 senátorů. S návrhem na další jméno prezident pak třičtvrtě roku váhal, až je nabídl Šámalovi.

Co převážilo v rozhodování, že opustíte svůj Nejvyšší soud a přijmete nabídku být ústavním soudcem?

Zatím jsem ho neopustil.

Samozřejmě, vaši nominaci musí schválit ještě Senát. Ale jak jsem se s některými senátory bavil, měl byste uspět.

Nemyslím si, že získat souhlas Senátu bude tak jednoduché. Nikdy k podobným otázkám nepřistupuji tak, že něco je jasné. I když se někteří takto vyjadřují. Takže zatím jsem nic neopustil, jen jsem kývl, a po velmi těžkém rozhodování. Protože jsem předpokládal, že ve funkci předsedy Nejvyššího soudu budu ještě nějakou dobu a že se mi podaří dokončit projekty, které jsem měl, a třeba přijít s nějakými novými. Mluvil jsem o tom s mnoha lidmi jak z profesní komunity, tak s přáteli a rodinou a nakonec jsem se rozhodl, že nabídku přijmu.

Ale neřekl jste důvod, který převážil. Chcete se vrátit zase více k souzení, na které jste jako předseda neměl moc času?

Samozřejmě to byla jedna z důležitých otázek. Je o mně známo, že nejsem profesionální funkcionář. Vždy jsem byl soudce, teoretik. Funkce předsedy Nejvyššího soudu vás od této činnosti odvádí. I když jsem se jako předseda snažil dále soudit, těch věcí bylo velmi málo, dělal jsem to po sobotách, nedělích, večerech. Přes den musíte úřadovat a nemáte na to čas.

Takže už nechcete úřadovat, ale soudit?

Ano, snad každý pochopí, že rozhodování živých kauz, problémů, je pro mě srdeční záležitost a nemůže se to změnit.

Prezidentovi jste navrhl dva možné kandidáty, kteří by vás v čele Nejvyššího soudu mohli nahradit. Kteří to byli a akceptoval prezident některého z nich?

K tomu se nebudu vyjadřovat. S panem prezidentem jsme o tom samozřejmě chvilku mluvili, ale nebylo to předmětem velkých debat. Shodli jsme se na tom, že pokud získám souhlas Senátu, sejdeme se a budeme tuto otázku řešit.

Hrálo ve vašem rozhodování roli , že Ústavní soud je už skoro rok po odchodu Jana Musila v oslabení?

Samozřejmě, že oslabení je velké, že jako vrcholná soudní instituce musí být Ústavní soud plně obsazen v co nejkratší době poté, co soudce odejde. A tady ta doba byla skutečně dlouhá. Takže jsem to také zvažoval, ale určitě to nebyla základní otázka, která mě přesvědčila vzít nabídku. Pro mě byl kardinální problém, zda mám opustit funkci předsedy Nejvyššího soudu a vrátit se k rozhodovací praxi.

Jsou kvalitní kandidáti na místo předsedy, které se vaším odchodem uvolní?

To je složitá otázka. Budeme ji řešit, pokud to bude potřeba a nezůstanu ve funkci předsedy.

Ale samozřejmě se přetřásá otázka, zda byste odešel, pokud by prezident nejmenoval kandidáta, který podle vašich představ povede dobře Nejvyšší soud.

Pan prezident mě ujistil, že mé návrhy bude zvažovat velmi poctivě a bude k nim významně přihlížet. Je ale třeba si uvědomit, že je to jeho pravomoc a dokonce výlučná, ke které nepotřebuje kontrasignaci. Slíbil mi, a proto jsme se dohodli na tomto postupu, že bude k mým návrhům silně přihlížet.

Když odcházela z postu předsedkyně vaše předchůdkyně Iva Brožová, údajně si vymínila, že nebude jejím nástupcem pan Fiala. Sám jste to nikdy veřejně neřekl, ale v kuloárech se mluvilo o tom, že jedním z vámi doporučených kandidátů je Robert Fremr, který byl i soudcem Haagského tribunálu, a za něj se podle Deníku hodně přimlouvá i ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Ke jménům se nebudu vyjadřovat.

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.
Rozhovor naleznete zde:
https://domaci.ihned.cz/c1-66693000-tesim-se-ze-budu-soudit-ne-uradovat-rekl-sef-nejvyssiho-soudu-samal-a-kyvl-na-nabidku-byt-ustavnim-soudcem