Pozvánka pro zástupce médií na tiskovou konferenci ve středu 13. listopadu od 13:30 hodin

Nejvyšší soud si dovoluje pozvat zástupce médií na tiskovou konferenci, která se uskuteční ve středu 13. 11. 2019 v 13.30 hodin v sídle soudu na Burešově ulici 20 v Brně, v zasedací místnosti v nové přístavbě soudu (vstup přes hlavní vchod historické budovy).
Témata:
- Posílení důvěry v justici a lepší právní povědomí ve společnosti jako jedna z hlavních priorit Nejvyššího soudu
- Nejvyšší soud a Nejvyšší státní zastupitelství navazují na předchozí úspěšnou sérii společných seminářů k peněžitým trestům anebo odklonům v trestním řízení, nově se zaměří mimo jiné na to, za jakých podmínek lze častěji uložit trest domácího vězení

Na tiskové konferenci vystoupí:
Prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D., předseda Nejvyššího soudu
JUDr. Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce
Mgr. Aleš Pavel, ředitel kanceláře předsedy Nejvyššího soudu

Vedení Nejvyššího soudu bude na tiskové konferenci prezentovat konkrétní iniciativy, které mají za cíl zvýšit důvěryhodnost českého soudnictví, respektive celé justice, následně pak spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem novináře seznámí s nově koncipovanými specializovanými semináři. Tyto semináře obě instituce společně pořádají už bezmála 4 roky nejen pro soudce, státní zástupce, ale například i policisty anebo také pracovníky probační a mediační služby.

Připomínáme v té souvislosti jednoznačný přínos těchto seminářů ve zmiňované oblasti ukládání peněžitých trestů. Zatímco v roce 2015 byla podle statistik uložena v celé České republice přibližně pouhá 4 % peněžitých trestů, v roce 2018 byl peněžitým trestem už téměř každý pátý trest, konkrétně byl uložen v případě 18,12 % všech odsouzených, což představuje celkem 9.864 peněžitých trestů za 317 milionů korun. Tisková konference nabídne aktuální statistické údaje.

Vzhledem ke standardní bezpečnostní kontrole u vchodu do budovy Nejvyššího soudu žádáme zástupce médií, aby se dostavili nejpozději v 13.10 hodin.

Mgr. Petr Tomíček
vedoucí oddělení styku s veřejností Nejvyššího soudu
11. 11. 2019