Z celkového počtu 718 ústavních stížností směřujících proti rozhodnutím Nejvyššího soudu v prvním pololetí roku 2024, rozhodl Ústavní soud nálezem o 37 z nich

Podle evidence Nejvyššího soudu bylo v první polovině roku 2024 Ústavním soudem rozhodnuto o 718 ústavních stížnostech napadajících rozhodnutí dovolacího soudu. V loňském roce Ústavní soud přezkoumal ve stejném období 773 věcí. Nejvíce stížností Ústavní soud odmítl pro jejich zjevnou neopodstatněnost (75,5 %). Pouze v 4,7 % bylo ústavní stížnosti napadající rozhodnutí Nejvyššího soudu vyhověno. 

Nejvyšší soud právě vydává druhé letošní číslo elektronického čtvrtletníku AEQUITAS

Letošní druhé číslo elektronického čtvrtletníku AEQUITAS obsahuje rozhovor s místopředsedou Nejvyššího soudu Petrem Šukem o platech v justici; rozhovor s Hanou Poláškovou Wincorovou, novou posilou občanskoprávního a obchodního kolegia; rozhovory s asistenty Milanem Šimánkem a Michalem Kinclem o začátcích a náplni práce asistentů; články týkající se zahraničních vztahů, ať už se jedná o návštěvu delegace z rumunského Nejvyššího soudu, která navštívila Brno nebo o delegaci Soudního dvora Evropské unie, která se setkala se zástupci vrcholných soudů České republiky při příležitosti odborného kolokvia. Nejvyšší soud se zapojil do spolupráce se sdružením studentů práv, kteří se účastnili odborných seminářů; mladší studenti ze středních či základních škol se zase mohou účastnit exkurzí, které se pořádají v budově Nejvyššího soudu. V tomto čísle naleznete opět vybraná rozhodnutí, která jsou součástí rubriky "Z rozhodovací činnosti". 

Právní věty rozhodnutí schválené na zasedání trestního kolegia Nejvyššího soudu 26. června 2024

Nejvyšší soud pravidelně zveřejňuje spolu s anotacemi na svých internetových stránkách právní věty, popř. stanoviska, aktuálně schválené oběma kolegii. V zájmu co nejrychlejšího informování veřejnosti nově tyto právní věty publikuje co nejrychleji právě formou pravidelných tiskových zpráv. Právní věty schválené na zasedání trestního kolegia Nejvyššího soudu dne 26. června 2024, jsou součástí této tiskové zprávy. 

Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy se zúčastnil 14. setkání předsedů nejvyšších soudů zemí střední a východní Evropy

Dvoudenní pracovní jednání předsedů nejvyšších soudů zemí střední a východní Evropy se při příležitosti 60. výročí založení Nejvyššího soudu Kosova konalo v Prištině. V rámci slavnostního zahájení konference promluvili předseda Nejvyššího soudu Kosova Fejzullah Rexhepi, předsedkyně Ústavního soudu Kosova Gresa Caka-Nimani, zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer a ředitel CEELI Institutu Robert Strang. Předsedové nejvyšších soudů si pro letošní jednání vybrali pět témat, ke kterým se postupně volně vyjadřovali šéfové přítomných delegací. Diskutovaným tématem byly snahy výkonné a zákonodárné moci oslabovat princip nezávislosti soudní moci prostřednictvím zmražení či snížení platů soudců. 

Trestní kolegium Nejvyššího soudu posílí od 1. července JUDr. Ondřej Círek

JUDr. Ondřej Círek vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (titul Mgr.). Státní rigorózní zkoušku (titul JUDr.) složil v roce 2007 na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 1996 působil jako advokátní koncipient. V roce 1997 byl přidělen jako justiční čekatel k Okresnímu soudu v Karlových Varech, kde byl posléze od roku 1999 činný jako předseda senátu na trestním úseku. V roce 2002 se stal předsedou senátu trestního úseku Okresního soudu v Českém Krumlově a od roku 2012 souběžně vykonával funkci předsedy tohoto soudu. V roce 2016 byl přeložen ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích, kde působil jako soudce a od roku 2017 jako předseda senátu na trestním úseku. V roce 2020 se stal místopředsedou Krajského soudu v Českých Budějovicích. V letech 2022–2023 absolvoval stáž u Vrchního soudu v Praze. JUDr. Ondřej Círek je soudcem od roku 1999, od 1. července 2023 působil jako stážista na trestním kolegiu Nejvyššího soudu. Trvale přeložen k Nejvyššímu soudu bude od 1. července 2024. 

Trestní kolegium Nejvyššího soudu převzalo cenu za nejlepší judikát

Prestižní cena za nejlepší judikát v roce 2023 byla udělena na XXXI. ročníku konference Karlovarské právnické dny, která se konala ve dnech 13. až 15. 6. 2024. Takto byl oceněn rozsudek velkého senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu ze dne 21. 6. 2023, sp. zn. 15 Tz 9/2023. Velký senát byl zde složen z předsedy senátu JUDr. Františka Púryho, Ph.D., soudce zpravodaje JUDr. Ivo Kouřila a členů senátu JUDr. Petra Angyalossyho, Ph.D., JUDr. Antonína Draštíka, JUDr. Tomáše Durdíka, JUDr. Jana Engelmanna, JUDr. Bc. Jiřího Říhy, Ph.D., JUDr. Milady Šámalové a JUDr. Pavla Šilhaveckého a rozsudek byl publikován v trestní části Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek pod č. 31/2023. 

Právní věty rozhodnutí schválené na jednání občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu 12. června 2024

Nejvyšší soud pravidelně zveřejňuje spolu s anotacemi na svých internetových stránkách právní věty schválené oběma svými kolegii. V zájmu co nejrychlejšího informování veřejnosti publikuje čerstvě schválené právní věty také formou pravidelných tiskových zpráv. Právní věty rozhodnutí, která budou následně publikována jako zásadní judikáty ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu, což odsouhlasilo jednání občanskoprávního a obchodního kolegia dne 12. června 2024, jsou součástí této tiskové zprávy. 

České soudnictví si v evropském srovnání vede opět velmi dobře

Evropská komise dnes zveřejnila letošní vydání pravidelného srovnávacího přehledu EU Justice Scoreboard 2024. Komise sestavuje podrobná data v součinnosti s kontaktními osobami za jednotlivé soudní systémy. Dokument pravidelně vzniká ve spolupráci s Komisí Rady Evropy pro hodnocení efektivity justice (CEPEJ), Evropskou sítí rad pro justici (ENCJ), Sítí předsedů nejvyšších soudů Evropské unie (NPSJC), Sdružením státních rad a nejvyšších správních soudů EU (ACA-Europe), Evropskou sítí pro hospodářskou soutěž, Eurostatem a dalšími aktéry. 

Nejvyšší soud zavedl nové kritérium pro přiznání odškodnění za ztížení společenského uplatnění, které má být posouzeno podle předchozí právní úpravy

Nejvyšší soud (NS) v senátě složeném z předsedy Pavla Simona, který byl zároveň i soudcem zpravodajem, a soudců Miroslava Hromady a Viktora Sedláka se zabýval dovoláním žalobkyně, která se žalobou domáhala na žalované České republice – Ministerstvu spravedlnosti zaplacení částky 5 000 000 Kč s příslušenstvím jako náhrady újmy na zdraví spočívající ve ztížení společenského uplatnění, které jí mělo vzniknout v souvislosti s trestním stíháním. 

Soudce Nejvyššího soudu JUDr. Pavel Simon se zúčastnil konference „Hodnoty Evropské unie – zodpovědnost každého národního soudce“ v Lotyšsku

Konference, která byla věnována 20. výročí vstupu do Evropské unie, se zúčastnili soudci Nejvyššího soudu Lotyšska, předsedové všech lotyšských soudů a soudci nejvyšších soudů zemí, které spolu s Lotyšskem vstoupily do Evropské unie. Na konferenci byli pozváni i zástupci nejvyšších soudů kandidátských zemí na vstup do EU (Ukrajina, Moldavsko a Gruzie) a také soudci zemí, kteří pracují nebo pracovali u Soudního dvora Evropské unie.