Budova Nejvyššího soudu
Znak

Nejvyšší soud se sídlem v Brně je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů v občanském soudním řízení a v trestním řízení s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.

Rozhodnutí a stanoviska Nejvyššího soudu

Spisová (senátní) značka
/
ECLI
infoSoud

Informace o řízení

Spisová značka - Nejvyšší soud (Jiné soudy)
/

Ročenka Nejvyššího soudu 2023

Dovolujeme si Vám představit Ročenku Nejvyššího soudu 2023, ve které naleznete informace o rozhodovací a judikatorní činnosti trestního kolegia a občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu za loňský rok. Soudcům občanskoprávního a obchodního kolegia se podařilo v roce 2023 snížit průměrnou délku civilního dovolacího řízení. V předkládané Ročence naleznete také statistiky, seznamy soudců a vybraná rozhodnutí, která kolegia považují za nejdůležitější. Ročenka také mapuje vnitrostátní i zahraniční vztahy Nejvyššího soudu a rekapituluje práci jednotlivých úseků a oddělení Nejvyššího soudu. Přejeme Vám příjemné čtení.

Ročenka Nejvyššího soudu 2023

Aktuální dění

Z celkového počtu 718 ústavních stížností směřujících proti rozhodnutím Nejvyššího soudu v prvním pololetí roku 2024, rozhodl Ústavní soud nálezem o 37 z nich

Podle evidence Nejvyššího soudu bylo v první polovině roku 2024 Ústavním soudem rozhodnuto o 718 ústavních stížnostech napadajících rozhodnutí dovolacího soudu. V loňském roce Ústavní soud přezkoumal ve stejném období 773 věcí. Nejvíce stížností Ústavní soud odmítl pro jejich zjevnou neopodstatněnost (75,5 %). Pouze v 4,7 % bylo ústavní stížnosti napadající rozhodnutí Nejvyššího soudu vyhověno.

Bulletin oddělení analytiky a srovnávacího práva 2/2024

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jsme opět velice rádi, že Vám můžeme přinést nové číslo Bulletinu oddělení analytiky a srovnávacího práva, které si i nyní klade za cíl osvěžit Vás poutavým odborným čtivem. Kromě zajímavých nedávných rozhodnutí vybraných vrcholných evropských soudů, Evropského soudu pro lidská práva a Soudního dvora Evropské unie informujeme rovněž o obsahu aktuálního čísla Výběru rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva pro justiční praxi či o mezinárodním Newsletteru francouzského Kasačního soudu.

Nejvyšší soud právě vydává druhé letošní číslo elektronického čtvrtletníku AEQUITAS

Letošní druhé číslo elektronického čtvrtletníku AEQUITAS obsahuje rozhovor s místopředsedou Nejvyššího soudu Petrem Šukem o platech v justici; rozhovor s Hanou Poláškovou Wincorovou, novou posilou občanskoprávního a obchodního kolegia; rozhovory s asistenty Milanem Šimánkem a Michalem Kinclem o začátcích a náplni práce asistentů; články týkající se zahraničních vztahů, ať už se jedná o návštěvu delegace z rumunského Nejvyššího soudu, která navštívila Brno nebo o delegaci Soudního dvora Evropské unie, která se setkala se zástupci vrcholných soudů České republiky při příležitosti odborného kolokvia. Nejvyšší soud se zapojil do spolupráce se sdružením studentů práv, kteří se účastnili odborných seminářů; mladší studenti ze středních či základních škol se zase mohou účastnit exkurzí, které se pořádají v budově Nejvyššího soudu. V tomto čísle naleznete opět vybraná rozhodnutí, která jsou součástí rubriky "Z rozhodovací činnosti".

Právní věty rozhodnutí schválené na zasedání trestního kolegia Nejvyššího soudu 26. června 2024

Nejvyšší soud pravidelně zveřejňuje spolu s anotacemi na svých internetových stránkách právní věty, popř. stanoviska, aktuálně schválené oběma kolegii. V zájmu co nejrychlejšího informování veřejnosti nově tyto právní věty publikuje co nejrychleji právě formou pravidelných tiskových zpráv. Právní věty schválené na zasedání trestního kolegia Nejvyššího soudu dne 26. června 2024, jsou součástí této tiskové zprávy.

Archiv aktualit

Nejvyšší soud si v loňském roce připomněl 30 let své novodobé existence

Třicetileté výročí svého fungování v Brně si Nejvyšší soud připomněl hned několika akcemi. Jednou z nich byla nedávná mezinárodní konference pod názvem „Role nejvyšších soudů při poskytování účinné právní ochrany“. Mezi účastníky byli předseda Soudního dvora Evropské unie Koen Lenaerts, předsedkyně Nejvyššího soudu Nizozemska Dineke de Groot, předseda Nejvyššího soudu Finska Tatu Leppänen, místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, soudci Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn a Michal Bobek a předseda senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu Pavel Simon. Na konferenci bylo prezentováno video o historii Nejvyššího soudu, ale i o jeho současné roli a fungování. Video je nyní veřejně k dispozici  ZDE.