Budova Nejvyššího soudu
Znak

Nejvyšší soud se sídlem v Brně je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů v občanském soudním řízení a v trestním řízení s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.

Rozhodnutí a stanoviska Nejvyššího soudu

Spisová (senátní) značka
/
ECLI
infoSoud

Informace o řízení

Spisová značka - Nejvyšší soud (Jiné soudy)
/

Ročenka Nejvyššího soudu 2023

Dovolujeme si Vám představit Ročenku Nejvyššího soudu 2023, ve které naleznete informace o rozhodovací a judikatorní činnosti trestního kolegia a občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu za loňský rok. Soudcům občanskoprávního a obchodního kolegia se podařilo v roce 2023 snížit průměrnou délku civilního dovolacího řízení. V předkládané Ročence naleznete také statistiky, seznamy soudců a vybraná rozhodnutí, která kolegia považují za nejdůležitější. Ročenka také mapuje vnitrostátní i zahraniční vztahy Nejvyššího soudu a rekapituluje práci jednotlivých úseků a oddělení Nejvyššího soudu. Přejeme Vám příjemné čtení.

Ročenka Nejvyššího soudu 2023

Aktuální dění

Omezený provoz ústředny Nejvyššího soudu v pátek 19. 4. 2024 od 13:30 do 15:00

Nejvyšší soud upozorňuje, že z důvodu opravy bude v termínu 19. dubna 2024 od 13:30 hodin do 15:00 hodin mimo provoz telefonní ústředna Nejvyššího soudu. Z výše uvedeného důvodu bude omezena možnost kontaktovat telefonicky zaměstnance Nejvyššího soudu. Tímto se veřejnosti omlouváme za komplikace.

Nejvyšší soud navštívili představitelé Nejvyššího soudu Rumunska

Delegace Nejvyššího soudu Rumunska, vedená předsedkyní soudu Corinou-Alinou Corbu, jednala se zástupci českého Nejvyššího soudu na třídenní oficiální návštěvě ve dnech 15.–18. dubna. Hlavním tématem návštěvy rumunského Nejvyššího soudu bylo posílení mezinárodní spolupráce a výměna zkušenostní v oblasti justice. Rumunská justice se podle Coriny-Aliny Corbu potýká převážně s přetížením soudů, které čelí nedostatku soudců, a naopak velkým nápadem nových věcí, což vede k nepřiměřené délce soudních řízení. Naopak Česká republika si podle předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho v tomto ohledu vede velmi dobře: „Podařilo se nám naplnit tabulkové stavy soudců a každoročně zkracujeme délku převážně civilních dovolacích řízení. České soudnictví je navíc podle aktuálních dat v délce řízení občanskoprávních a obchodních věcech po Švédsku druhé nejrychlejší v Evropské unii.“

Nejvyšší soud se zabýval oprávněností evidence a uchovávání lokalizačních údajů ze strany operátorů poskytujících služby elektronických komunikací (tzv. data retention)

Nejvyšší soud se zabýval oprávněností evidence a uchovávání lokalizačních údajů ze strany operátorů poskytujících služby elektronických komunikací (tzv. data retention) a posuzoval, zda v případě prokázání porušení evropského práva má poškozený vůči státu vedle náhrady škody též právo na zadostiučinění za nemajetkovou (morální) újmu.

Právní věty rozhodnutí schválené na jednání občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu 10. dubna 2024

Nejvyšší soud pravidelně zveřejňuje spolu s anotacemi na svých internetových stránkách právní věty schválené oběma svými kolegii. V zájmu co nejrychlejšího informování veřejnosti publikuje čerstvě schválené právní věty také formou pravidelných tiskových zpráv. Právní věty rozhodnutí, která budou následně publikována jako zásadní judikáty ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu, což odsouhlasilo jednání občanskoprávního a obchodního kolegia dne 10. dubna 2024, jsou součástí této tiskové zprávy.

Archiv aktualit

Nejvyšší soud si v loňském roce připomněl 30 let své novodobé existence

Třicetileté výročí svého fungování v Brně si Nejvyšší soud připomněl hned několika akcemi. Jednou z nich byla nedávná mezinárodní konference pod názvem „Role nejvyšších soudů při poskytování účinné právní ochrany“. Mezi účastníky byli předseda Soudního dvora Evropské unie Koen Lenaerts, předsedkyně Nejvyššího soudu Nizozemska Dineke de Groot, předseda Nejvyššího soudu Finska Tatu Leppänen, místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, soudci Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn a Michal Bobek a předseda senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu Pavel Simon. Na konferenci bylo prezentováno video o historii Nejvyššího soudu, ale i o jeho současné roli a fungování. Video je nyní veřejně k dispozici  ZDE.