Článek ČT24: Zaměstnanci soudů vyhlásili na 29. května stávku kvůli platům

Některé soudy se kvůli stávce zaměstnanců chystají rušit nařízená soudní jednání. Další z nich zvažují i uzavření soudní budovy. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu JUDr. Petra Šuka je stávka v novodobé historii české justice bezprecedentní. Dosud nebyla ani stávková pohotovost, řekl. Pro soudy to bude znamenat řadu komplikací. Celý článek ČT24 zahrnující i vyjádřením místopředsedy Nejvyššího soudu naleznete zde. 

Quo vadis, vrcholná justice? (Aneb o kráse tezí o normativitě judikatury a kalných vodách reality)

Justiční blok kongresu Právního prostoru pravidelně využívám pro zamyšlení nad stavem vrcholných soudů. Ani letos to nebude jinak. Navážu na svá vystoupení v minulých letech, jakož i na příspěvky, které zazněly na mezinárodní konferenci pořádané Nejvyšším soudem v září 2023 u příležitosti jeho 30. narozenin, jejíž název by bylo možné volně parafrázovat slovy „k čemu jsou dobré vrcholné soudy“. Fakta, která zmiňuji, jsou veřejně známá, jsou dostupná, a jakkoliv jsou znepokojivá, nechávají nás překvapivě chladnými. Jako bychom si prostě zvykli na to, že „věci jsou tak, jak jsou“. Článek místopředsedy Nejvyššího soudu JUDr. Petra Šuka pro Právní prostor naleznete zde. 

Místopředseda NS Šuk: Není pravda, že by soudy bagatelizovaly sexuální trestné činy

Není pravda, že by české soudy bagatelizovaly sexuální trestné činy, přístup domácí justice se nevymyká ani v evropském kontextu, uvedl místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Šuk. Znásilnění je podle něj jedním z nejhorších zločinů, jenž může spáchat jeden člověk na druhém, a každý medializovaný případ tak pochopitelně vyvolává debatu plnou emocí, měla by se však vést se znalostí konkrétního rozhodnutí. V aktuální kauze, kdy Krajský soud v Brně uložil za mnohonásobné znásilnění otčímovi podmíněný trest, doporučil místopředseda NS vyčkat, až soud zveřejní odůvodnění, včetně argumentů, které vedly ke zmírnění výroku o trestu. 

Místopředseda Nejvyššího soudu Šuk: Čchi-kung? Neobvyklá, ale povolená činnost soudce

Vedení Nejvyššího soudu (NS) nemá přehled o mimopracovních aktivitách svých soudců, ani přehled o jejich majetkových poměrech. „Vedení soudu nemá s odpuštěním co strkat nos do soukromí jednotlivých soudců. To platí jak pro jejich majetkové poměry, tak i pro jejich soukromé aktivity. Takže žádné přehledy nemáme a ani si je dělat nebudeme,“ říká místopředseda NS Petr Šuk v rozhovoru pro Českou justici. 

Místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Petr Šuk: Je nepřijatelné, aby soudy své dluhy neplatily

Ministerstvo spravedlnosti poslalo soudům dodatečné prostředky na platby advokátům či tlumočníkům. „Pro tentokrát byl požár uhašen v zárodku, ale je na čase začít řešit financování justice koncepčně. Je nepřijatelné, aby soudy lidem v rozsudcích říkaly, že mají své dluhy plnit včas a řádně, a přitom samy své dluhy neplnily,“ říká v rozhovoru pro Českou justici místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Petr Šuk. 

Před ÚS neobstálo jen procento případů, v nichž soudce Simon rozhodoval jako zpravodaj

V přezkumu Ústavním soudem (ÚS) neobstálo procento případů, v nichž rozhodoval JUDr. Pavel Simon od roku 2010 coby soudce zpravodaj. Ze soudců Nejvyššího soudu (NS), kteří se věnují tejné agendě, tak podle údajů NS patří mezi ty, kterým ÚS ruší jejich rozhodnutí nejméně. Jako soudce zpravodaj Simon od roku 2010 do roku 2022 skončil celkem 1446 věcí. Kandidát na ústavního soudce Pavel Simon čelí kritice některých senátorů za to, že některá jeho rozhodnutí jsou rušena Ústavním soudem. Jak však vyplývá ze statistiky NS, patří soudce Simon z pohledu poměru zrušených rozhodnutí mezi nejúspěšnější soudce. 

Petr Angyalossy varoval před oslabením demokracie a relativizací lidských práv

Před snahami o oslabení demokracie, relativizací lidských práv a před působením dezinformací varoval dnes v Brně předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy. Na konferenci k 30. výročí působení NS v samostatném Česku Angyalossy uvedl, že soudní moc má působit jako stabilní pilíř, který podepře základní hodnoty právního státu i tehdy, když začnou selhávat další složky moci. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by měl NS zajišťovat předvídatelnost a konzistentnost soudního rozhodování v zemi, což podle ní posiluje u lidí víru ve spravedlnost a demokracii. „Společnost čelí pokusům ji rozkolísat a znejistit. Je důležité mít kotvu,“ řekla Pekarová Adamová. 

Třicet let Nejvyššího soudu v Brně, reportáž České televize

V neděli uplyne třicet let od založení Nejvyššího soudu v Brně. Vrcholná justiční instituce vznikla rozdělením Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky, který sídlil v Praze. Hlavním úkolem tohoto soudu je vypořádat se s tak zvanými mimořádnými opravnými prostředky. Tedy přezkoumávat rozhodnutí nižších soudních instancí. Ročně takovýchto dovolání musí řešit kolem sedmi tisíc. 

Sedm korun na účtu. Soudy jsou bez peněz, neplatí znalcům ani advokátům

Soudy v Česku musejí v poslední době pečlivě vážit nejen své rozsudky, ale také každou vydanou korunu. Peníze, které jim měly vystačit na celý rok, totiž často utratily už v pololetí. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu JUDr. Petra Šuka je to důsledek naprosto nedostatečného financování justice. Justici přitom kromě nedostatku peněz na placení objednaných služeb trápí i nízké platy vlastních úředníků. Ty jsou totiž v resortu až o čtvrtinu nižší, než je průměr ve státní správě, což vede k odlivu zaměstnanců. Už kvůli tomu hrozí, že chod soudů bude paralyzován. Zástupci soudů se proto letos v květnu dohodli s ministry spravedlnosti a financí na postupném dorovnání platů – od července měli soudní úředníci dostat přidáno v průměru 1600 korun měsíčně. Jenže zatím jim nepřišla ani koruna. „Ministerstvo financí i přes slib pana Stanjury nic neposlalo,“ konstatoval Petr Šuk. 

Rozhovor pro A11: Roman Fiala – soudce Nejvyššího soudu

V TV A11 přivítali soudce Nejvyššího soudu JUDr. Romana Fialu, kterého pozvali jako odborníka na dědické právo. Dědickému právu se JUDr. Fiala věnuje po celou aktivní kariéru soudce. Zajímá vás co je v této oblasti nového? Celý rozhovor naleznete v tomto článku.